Southeastern Invitational

East Coweta Drill Team wins first place

by Staff Reports

alt

East Coweta High School’s Marine Corps JROTC drill team won first place overall in the North Georgia College & State University South Eastern Invitational Drill Meet recently.

East Coweta High School’s Marine Corps JROTC Drill Team took first place overall recently at the North Georgia College & State University Southeastern Invitational Drill Meet recently.

Chris Haughton commanded the Armed Platoon A team and the Uniform Inspection, and East Coweta was the top team in both events.

Keith Biggins earned second place for the Individual Unarmed Knockout and second place for Armed Platoon B team.

Jayna Poucher earned second place in Individual Armed Knockout and first place for Color Guard B team.

Kyle Palmer earned second place for Color Guard A team, while Dakota Pickford earned two third-place trophies for commanding both the Squad and Platoon Exhibition. Great Job Drill Team.

The students are under the instruction of Bill C. Reitz, Msgt. USMC.


More Education

Coweta County Teachers of the Year, Part 1

East Coweta Middle School Teacher of the Year Craig Owens has been teaching since 1995. He earned his music performance and education degree ... Read More


Education Briefs

Price inducted into Omicron Delta Kappa Hampden-Sydney College senior Donophan Charles Price III was recently initiated into the leadersh ... Read More


Poplar Road Elementary School Honor Roll

Third Grade All A’s Tyler Baker, Gabe Bergh, Kaytlynn DeWinter, Caleb Edgar, Elijah Edwards, Emma Harmon, Makayla Harper, Lydia Grac ... Read More


East Coweta Middle School Honor Roll

Sixth Grade A’s Lily Buquoi, Jamyah Combs, Ethan Copeland, Deserae Herrera, Brianna Hutcheson, Jordyn Lohr, Grace Mask, Samuel Mejeris ... Read More


Brooks Elementary School Honor Roll

Third Grade All A’s Sarah Kate Anderson, Anna Baldwin, Cooper Bell, Madelyn Brandenburg, Jykeer Brant, Jackson Cardona, Jayden Casas, ... Read More

Canongate Elementary School Honor Roll

3rd grade-all A’s Sidney Striker, Danyael Schermer, Zander Bray; Amelia Campbell; Britton Bryant; Lilyana Hernandez; Samuel Quinn; Amy ... Read More