West Georgia Technological Fair: 16 Coweta projects qualify for state

alt

Brendan Whitaker shows his robot and wireless controller at the West Ga Technology Fair. Brendan built the robot himself he also had to develop the program that the remote uses to operate it.  Brendan is from Carrollton HS.

By REBECCA LEFTWICH
rebecca@newnan.com
Sixteen projects created by Coweta County students were judged first-place winners in the recent West Georgia Technology Fair, qualifying for the State Technology Fair in March.
Students from Coweta, Heard, Harris and Carroll counties along with Carrollton City Schools submitted 168 projects for judging at the Centre for the Performing and Visual Arts in Newnan.
“We were very impressed with the quality and diversity of technology fair projects this year,” said Debbie Stuckey, regional coordinator of Shenandoah GYSTC. “With the addition of entries in the program challenge category, we saw students programming for the first time. Since we had 168 projects this year, we needed more judges than ever, and they were all busy the entire morning.”
Arbor Springs, Atkinson, Ruth Hill, Thomas Crossroads and Willis Road elementary schools and East Coweta, Lee and Smokey Road middle schools participated in the event, and each Coweta school had at least one student in the top three spots. Carrollton High School will send 14 projects to the State Technology Fair and Bowdon High School two.
“We look forward to seeing more good work from these students, and we anticipate the 2014 West Georgia Technology Fair to include even more excited students,” Stuckey said.
(To view photos from this event, please visit http://photos.times-herald.com/mycapture and click on Events for the Photo Gallery.)

Coweta County’s top finishers included:

• Arbor Springs Elementary

First Place

Hanna Hall and Stephanie West, Case Modification (5-6)

Daniel Troyano, Technology Literacy Challenge (3-4)

Daniel Troyano, Web 2.0 Internet Applications (3-4)

Mary Claire Warren, Multimedia Applications (3)

Second Place

Grace Anne Warren, Digital Video Production (5-6)

Frederick Wendelburg, Multimedia Applications (3)

Third Place

William Poindexter, Technology Literacy Challenge (3-4)

Jade Takvorian, Multimedia Applications (3)

Mason Takvorian and Andrew Waldrip, Multimedia Applications (5)

Mason Takvorian, Technology Literacy Challenge (5-6)

• Atkinson Elementary

First Place

Chloe Horn and Miranda Helton, Non-Multimedia Applications (5-6)

• Ruth Hill Elementary

First Place

Logan Ascencio and Landon Hull, Non-Animated Graphic Design (3-4)

Jasmine Leosewski and Ansley Grier, Digital Video Production (3-4)

Third Place

Spencer Cain and Kaitlyn Corbett, Multimedia Applications (4)

Marlin Wortham, Web 2.0 Internet Applications (3-4)

• Thomas Crossroads Elementary

Second Place

Brooke Wisely, Web 2.0 Internet Applications (3-4)

Third Place

Joshua Warren, Robotics (5-6)

• Willis Road Elementary

First Place

Madeline Davis, Multimedia Applications (4)

Second Place

Mary Miller, Digital Video Production (3-4)

Eli Corley, Digital Video Production (3-4)

• East Coweta Middle

First Place

Nick Burkey, Digital Video Production (5-6)

Will Futral and Noah Parker, Animated Graphic Design (5-6)

Dawson Gilmer and Will Futral, 3D Modeling (5-6)

Caleb Jackson, Non-Animated Graphic Design (5-6)

Caleb Jackson and Davis Cover, Web 2.0 Internet Applications (5-6)

Lauryn Jennings and Jordan West, Web 2.0 Internet Application (7-8)

Second Place

Michelle Destefani and Dakota Still, 3D Modeling (7-8)

Karaline Labar, Digital Photography (5-6)

Kayla Sims and Heather Dayton, Digital Video Production (7-8)

Anderson Thomas and Brandon Anander, Case Modification (5-6)

Mary Thompson and Jessica Exley, Case Modification (7-8)

Third Place

Hayley Conner, Non-Animated Graphic Design (7-8)

Christian Devlin, Multimedia Applications (7)

Morgan King and Heather Dayton, Case Modification (7-8)

Kayla Sims and Makalin Langford, Multimedia Applications (8)

• Lee Middle

First Place

MaryChase Gardiner and Katie Angelo, Digital Photography (7-8)

Second Place

Shannon Donegan and Saray Sheccid, Digital Photography (7-8)

Third Place

Princess Hayes, Digital Photography (7-8)

• Smokey Road Middle

First Place

Victoria McMillan, Technology Literacy Challenge (7-8)



More Education

Back to School

Registration open in advance of schools' Aug. 7 start

The 2015-2016 Coweta County School school year will start on Friday, Aug. 7. To register their children before the start of the school year, ... Read More


Back to School

New technology awaits Coweta students

The Coweta County School System will be implementing year two of its three year technology plan this school year. For the 2015-2016 school y ... Read More


Back to School

Coweta County School System Directory

Coweta County School System P.O. Box 280 Newnan, GA 30264 770-254-2800 www.cowetaschools.org @cowetaschools Coweta County Board of Education ... Read More


Back to school

Transportation safety urged as students return

As the first day of school approaches for Coweta County students on Friday, Aug. 7, school officials and the school system’s transport ... Read More


After school program registration Aug. 5-6

The Coweta County elementary school After-School Program (ASP) is a fee-based, space-available program offered to pre-k through fifth grade ... Read More

Madras Middle School Honors Day 2015

Madras Middle School (MMS) held its annual honors day ceremony before the end of the 2014-2015 school year. The awards presented were given ... Read More